Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Naród, który traci pamięć traci sumienie.”
Zbigniew Herbert

InkaŻołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci. Tak określamy tych, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po drugiej wojnie światowej. Byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego. Nie zgadzali się na podporządkowanie ojczyzny komunistycznemu Związkowi Radzieckiemu.

Niezwykłym poetyckim hołdem dla Niezłomnych – przez lata prześladowanych, szykanowanych przez ludowe polskie władze, ale też zapomnianych przez polskie społeczeństwo – jest wiersz Zbigniewa Herberta „Wilki” rozpoczynający się od słów:

„Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy (…)”

W XXI wieku Żołnierze Niezłomni doczekali się jednak powrotu na karty historii. I choć działalność podziemia antykomunistycznego budzi dziś niekiedy kontrowersje, to ustanowiony w 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest hołdem dla tych spośród nich, którzy odznaczali się patriotyzmem i kierowali honorem.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.”
Lech Kaczyński

Dlatego co roku 1 marca wspominamy bohaterskie postawy wielu Żołnierzy Niezłomnych: rotmistrza Witolda Pileckiego, czy Inki – Danuty Siedzikównej, która w chwili zamordowania była w wieku naszych uczniów.

W pierwszym tygodniu marca 2021 r. podczas lekcji historii w naszym liceum zostały przeprowadzone lekcje tematyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Uczniom udostępniono również poprzez dziennik elektroniczny bogaty materiał filmowy do samodzielnego zapoznania się a Grupa Artystyczna Jaszczwóry przygotowała autorski materiał muzyczno-filmowy.